Airbus letadlo z 3D tiskárny uletělo 40 km!

3D tisk postupně nabírá na síle a společností, které s ní experimentují tak přibývá. Oblečení, modely všeho možného, zbraně či nábytek, to vše se dnes již za určitých podmínek dá vyrobit technologií alternativní výroby. Ovšem firem, které se pouští do opravdu inovativních projektů, je zatím i díky finanční a odborné náročnosti takových pokusů málo. Jednou z nich je společnost Airbus, která nedávno veřejnosti představila letadlo z 3D tiskárny.

Airbus letadlo z 3D tiskárny uletělo 40 km!

Letadlo z 3D tiskárny od Airbus

Je to přitom teprve pár dní, co se unikátní projekt dočkal veřejného odhalení v rámci tradičních Innovation Days 2016, a to navíc při příležitosti zisku patentu. Tím si Airbus pojistil pokrokovou technologii svého postupu do budoucna a zároveň tak dal konkurenci jasně najevo: „Letadla budou v budoucnu sestrojována za pomocí 3D tiskárny. A my chceme být ti, kdo se o to zaslouží.“ Avšak samozřejmě, tento proces potrvá dlouhé desítky let a i tak je jeho finální výsledek značně nejistý.

Innovation Days 2016 – Bezpilotní speciál odhalen

Celý koncept vznikl ve výrobním závodu Airbusu na území německého Hamburku pod vedením Petera Sandera, hlavy společnosti pro inovativních technologie a koncepty. Ten navíc v rozhovoru s novináři uvedl charakter stroje budoucnosti na pravou míru: „Tento případ coby koncept představuje samozřejmě bezpilotní letoun,“ říká Sander. (Unmanned aircraft vehicle = UAV = bezpilotní letadlo – pozn. red.)

3D tisk na 4 týdny a Thor byl na světě

Airbus letadlo z 3D tiskárny uletělo 40 km!Podle stejného muže je hlavní předností stroje rychlá výroba: „3D tisk a následná kompletace jednotlivých částí letounu trvá dohromady 4 týdny,“ říká Sander a popisuje strukturu svého „miláčka“: „Thor je složený z okolo 50 3D tiskem vyrobených součástek, dvou elektrických motorů a systému dálkového ovládání,“ vypočítává.

Letadlo váží celkem zhruba 25 kilogramů, disponuje rozpětím křídlem 4 metry a dle dostupných informací jeho produkce vyjde celkem na 20 000 EUR, dle aktuálního kurzu tedy v přepočtu přibližně 540 tisíc korun. A to je s ostatními sumami, které při vývoji v leteckém průmyslu „zahučí“ v černé díře, sakra málo…

První testování si Airbus letadlo z 3D tiskárny odbylo v listopadu minulého roku, kdy letoun podstoupil 40 kilometrový let z Hamburku do Stade: „První test hodnotíme velice pozitivně, stroj během letu více méně úspěšně splnil všech 18 předem určených misí a do budoucna tak máme na čem stavět“ dodává na závěr Sander.

Mimochodem, víte, proč projekt dostal jméno Thor? Jedná se o akronym vzniklý ze sousloví „Test of High-tech Objectives in Reality“ v kombinaci s inspirací ze jména nejslavnějšího severského boha.

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *