3D vytištěný pedál k šicímu stroji pomáhá hendikepovaným

Pravděpodobně každý z nás zná alespoň jednoho člověka, kterému nebylo od přírody přáno, a do svého života vstoupil s nějakým hendikepem. A přesně tomuto tématu se budeme věnovat v dnešním článku, ve kterém si představíme 3D vytištěný pedál k šicímu stroji. V čem je tento projekt unikátní? No, kromě toho, že vyhrál prestižní soutěž technologie alternativní výroby, také značně pomáhá tělesně postiženým lidem při výkonu jejich hobby.

3D vytištěný pedál k šicímu stroji pomáhá hendikepovaným

Tragická událost jako inspirace k precizní inovaci

Nápad 3D vytištěného pedálu k šicímu stroji pochází z hlavy dnes již jednatřicetiletého Kelvina Harryho, kterého na invalidní vozík připoutala tragická událost: „Kompletně mi to změnilo život. Byl jsem velice smutný, doléhalo to na mě i moji rodinu a přátele,“ říká s odstupem času.

Poté, co přešel nejhorší období, začal navzdory těžkému osudu přemýšlet o trochu pozitivněji a hledal si objekty zájmu: „Zjistil jsem, že jako vozíčkář mám značně omezené možnosti oblékání, a proto jsem se rozhodl využít zkušenosti z mého mládí, kdy mě babička s maminkou učili šít. A protože neznám slova jako ne, nejde a podobně, povedlo se to,“ vypráví Harry svůj strhující příběh.

3D vytištěný pedál k šicímu stroji

Jeho vynález, 3D vytištěný pedál k šicímu stroji, otevírá možnosti spoustu dalším lidem. Jak ale Harry skromně přiznává, zásluha neleží jenom na něm: „Obrovskou sílu mi při vývoji dodali moji kolegové a profesoři z Queensborough Community College v New Yorku, kde studuji,“ říká.

Postupně tak za pomoci svého okolí vymyslel mechanismus, který mu umožňuje využívat šicí stroj a šít oblečení na míru: „Běžné šicí stroje jsem kvůli klasickým nožním pedálům nebyl schopen využívat,“ popisuje důvod své inovace, která mu umožňuje pedálové „funkce“ stroje ovládat rukama.

Nápad za 170 tisíc korun

Za svoje dílo byl Kelvin Harry také po zásluze odměněn. S projektem totiž ovládl školní „Innovation Challenge“ a jako odměnu mu na bankovní účet připlula výhra ve výši 7 500 dolarů, v přepočtu tedy přibližně 170 tisíc korun. A jak se hodlá s vyhranými penězi vynaložit?

„Chtěl bych je z většiny investovat zpátky do vlastní módní značky Kmatikz. Ve svém oblečení se snažím používat hojně stylové zipy a magnety, tedy takové prvky, které hendikepovaným lidem odkázaným na invalidní vozík usnadní oblékání a pomohou se alespoň částečně vypořádat s imobilitou,“ vysvětluje dobrý úmysl.

Fotogalerie:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *