Open-source židle z 3D tiskárny ke stažení zdarma

Izraelská designérka, výtvarnice a příznivkyně 3D tisku v jedné osobě, vystupující pod pseudonymem Ningal, se v rámci své tvůrčí činnosti rozhodla spojit všechny své profesní specializace i volnočasové končíky dohromady a vytvořila unikátní open-source židli, která je stylová, praktická, snadno vyrobitelná za částečného užití 3D tiskárny. Veškerá dokumentace nutná k výrobě bude přitom již brzy dostupná naprosto zdarma.

Open-source židle z 3D tiskárny ke stažení zdarma

Co je to open-source?

Hardware, software, výzkumné projekty, encyklopedie či muzika. O dílech ze všech těchto kategorií můžeme v určitých případech hovořit jako o open-source. Co to znamená?

Jako open-source označujeme veškeré dílo, jehož autorská práva umožňují, aby je kdokoliv stahoval, užíval a případně i upravoval dle svého uvážení. A přesně to platí i v případě této unikátní open-source židle z 3D tiskárny, jejíž autorkou je Izraelka známá jako Ningal, která úspěšně absolvovala Holon Institute of Technology.

Židle z 3D tiskárny by Ningal

Inspiraci pro své dílo Ningal dle svých slov čerpala ze světa kolem sebe: „Moje vize stojí na kontrastu vyhledávání nových způsobů využití pro tradiční materiály,“ říká a dodává, že má v plánu vytvoření kompletní kolekce nábytku. Prvními elementy jsou tyto dvě židle.

K jejich výrobě byla použita jednoduchá překližka a kusy ze silné kůže, s kostrou židle dohromady spojené skrze spojovníky vyrobené 3D tiskem. Všechny materiály mají přitom jedno společné – jsou snadno sehnatelné. Překližku můžeme vyříznout na CNC stroji, finální tvar kůže zase získáme po zásahu laseru. Obě zařízení patří mezi základní vybavení společností jako FabLab, MakerSpace, Trider a všech dalších, které se 3D tiskem zabývají. Samotné špunty z 3D tiskárny jsou pak vyrobeny z materiálu síly ABS a židle díky nim působí opravdu solidně.

Enzo Chair & Martha Chair

Obě židle jsou unikátní a navzájem se od sebe liší. První, zvaná Enzo Chair, má moderní, jednodušší a přírodnější design. Oproti tomu Marta Chair se drží více pozadu a je tím tradičnějším artefaktem z páru. Oba modely mohou být vystavěny z jakéhokoliv druhu překližky, ale Ningal k výrobě svých dvou prototypů použila levně a snadno sehnatelnou břízu, která přitom vypadá pěkně a je univerzálně použitelná do každé místnosti.

Samotné plány židle jsou však navrženy tak, aby si je každý mohl dle své libosti libovolně vyrobit z libovolného materiálu, nabarvit libovolnou barvou a případně i jinak jejich finální podobu upravit. Záleží pouze na vkusu, tvůrčích schopnostech a finančních možnostech každého zákazníka.

V nejbližší budoucnosti by měl být projekt unikátní židle z 3D tiskárny zpřístupněn ke stažení zdarma.

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *