VIDEO: Jak barvit věci z 3D tiskárny?

Samotný 3D tisk je kapitola sama pro sebe. Proces výroby je poměrně složitý a než se do něj pustíme, musíme si zodpovědět hned několik otázek. Jaký materiál? Jakou 3D tiskárnu? A jak dlouho to bude trvat? Tím však výčet dotazů nekončí. Představte si, že máte vytištěno a potřebujete daný předmět obarvit. Víte, jak nejlépe barvit věci z 3D tiskárny? Tento video test vám poradí, jak na to a jaký typ barvy k tomu použít!

VIDEO: Jak barvit věci z 3D tiskárny?

Barvení věci z 3D tiskárny

Problematikou 3D tisku obecně, včetně barvení předmětů spadajících do této kategorie, se zabývají odborníci s youtube kanálem „Level Up Your Fandom“. A právě z jejich dílny pochází tento zbrusu nový video test, ve kterém zmínění borci postupně prochází čtyři odlišné typy barev. Každý typ barvy byl přitom otestován na jedné kostce, volně stažitelné z Thingiverse.

První z testovaných barev je akrylát od Basics. Pro zařazení do pokusu se tvůrci rozhodli ze čtyř hlavních důvodů. Je levná, dostupná v mnoha barevných provedeních, rychle schne a navíc je snadno k dostání. Jak můžete vidět ve videu níže, jeden mínus tato barva přeci jenom má. Kromě toho, že je levná, tak následně i lacině působí.

Další testovanou možností je smaltová barva, která je stejně jako akrylátový druh poměrně levná, rychle schne a k dostání v širokém spektru barev. Navíc se snadno aplikuje a po nabarvení předmětu z 3D tiskárny působí lépe než akrylátová. Ne však o moc.

VIDEO: Jak barvit věci z 3D tiskárny?

Třetí v pořadí je interiérová, pololesklá smaltová barva, která z testu vyšla jako vysoce kvalitní. Její nátěr dobře kryje a stačí tak aplikovat pouze v jedné vrstvě. K dostání je ve všech odstínech světa; záleží pouze na zákazníkovi, jakou barvu si sám namíchá nebo nechá namíchat u specialisty. Top kvalita je však vykoupená i vysokou cenou. Dobrá zpráva v tomto ohledu je, že potřebujete-li pouze malé množství, můžete si koupit mini nádobu, která vyjde cenově relativně příznivě.

Žádný test barev by nebyl kompletní bez zástupce sprejů, které vynikají svými skvělými barvami, aplikací, cenou a dostupností. Nevýhodou je náročná příprava, kdy se v 90 % případů neobejdete bez speciální pásky tak, abyste si nenabarvily části předmětu, u kterých to nevyžadujete. Barva je však konzistentní, dobře kryje a vypadá skutečně leskle a skvostně.

Těsným vítězem testu se stala varianta č. 3, tedy interiérová barva. Proto, pokud potřebujete kvalitně nabarvit předmět z 3D tiskárny, a nemusíte přitom brát velký ohled na cenu, uvažujte její použití.

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *