3D tisk umožňuje vyrobit lidské orgány: srdeční chlopně a uši

3D tisk je veřejností v první řadě chápán jako technologická inovace, která do budoucna zásadním způsobem zjednoduší a celkově pozdvihne výrobu zboží různých odvětví. Kromě nesporného, ekonomického přínosu však 3D tisk nastoupil ještě jednu cestu, na které by se měl stát užitečným pomocníkem výzkumníků a lékařů. Třeba při výrobě konkrétních modelů lidských orgánů, jež by zdravotníkům pomohly při určování diagnózy, předoperačních přípravách či vědecké činnosti a vývoji nových postupů léčení.

Untitled13

3D tisk a zdravotnictví

Významný pokrok v této oblasti zaznamenali vědci z Denverské Univerzity ve spolupráci s 3D Printing Store. Ti jsou za užití 3D biotiskárny od BioBots schopni vyrobit repliky orgánů, tkání a dalších tělních tkání.

Úplně nejčerstvěji se v Denveru vrhli na výrobu 3D vytištěných srdečních chlopní, jejichž podobu si první připraví za užití MRIs a CT scanů. Do finální podoby přivedou jednu srdeční chlopeň za pouhých, až přímo neuvěřitelných 25 minut: „Snažíme se vyvinout co nejsofistikovanější nástroj, který bude přínosný pro všechny lidi na světě,“ říká Ben Stewart, výzkumný asistent Denverské Univerzity.

STOP čekacím listinám na transplantace

Jedním z nejvýznamnějších posunů, které by 3D vytištěné lidské orgány do budoucna měly přinést, je úplný zamezení či výrazné zkrácení čekacích listin na transplantaci orgánů. V tom důsledku se předpokládá nárůst efektivity léčby a počtu úspěšně vyléčených pacientů se správně transplantovanými orgány nejrůznějšího typu – včetně uší či srdce, od kterého se existence ostatních orgánů odvíjí.

Srdci, uši z 3D tiskárny

Samozřejmě, že bude trvat jednotky, možná desítky let, než se využívání 3D vytištěných modelů lidských orgánů stane dennodenní rutinou, dostupnou pro každého pacienta bez rozdílu. Jistý pokrok je však patrný již nyní. Vědecký tým Denverské Univerzity totiž již úspěšně sestrojil repliku lidského ucha a srdce.

A právě v případě srdce je v 3D tisku spatřována možná největší naděje: „Protetické chlopně nejsou uzpůsobeny tomu, aby rostly společně s dítětem. Proto musí dítě s nemocným srdcem během vývoje podstoupit několik náročných operací, přičemž každá z nich je spojena s obrovským rizikem. A právě v tomto ohledu bychom se mohli dočkat největšího rozdílu – když za využití moderních technologií, a hlavně tedy metod 3D tisku, navrhneme přesné rozměry a parametry určité tkáně, každému pacientovi na míru, mu budeme moci do srdce implantovat chlopeň do srdce tak, že vyroste s dítětem,“ zní optimistické hlasy z Denveru.

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *