Shapeways představuje nový materiál pro 3D tisk: Akrylátový DLP

Jeden z největších hráčů na poli 3D tisku, společnost Shapeways, přišla se zbrusu novým materiálem, který by měl do budoucna zásadním způsobem 3D tisk obohatit a přihrát mu další příležitosti využití. Jedná se o akrylátové DLP, jež najde uplatnění nejčastěji při produkci drobných, propracovaných předmětů, kde záleží na každém, byť minimálním detailu.

Shapeways představuje nový materiál pro 3D tisk: Akrylátový DLP

3D tisk klade důraz na detail

Společnost svůj nový materiál pojmenovala jako Black High Definition Acrylate. Jedná se o super hladký a přitom vysoce trvanlivý materiál, který je pro své vlastnosti ideální pro výrobu malých součástek a objektů s mnoho detaily. Proto v Shapeways předpokládají, že se již brzy stane materiálem č. 1 pro výrobu miniatur reálných předmětů, figurín, modelů či prototypů šperků. Jako názorný příklad může posloužit například tento vláček, 3D vytištěný právě za užití Black High Definiton Acrylate materiálu.

Shapeways představuje nový materiál pro 3D tisk: Akrylátový DLP

NOVINKA: High Definition Acrylate Material

Black High Definiton Acrylate je polymer citlivý na UV záření a svými vlastnostmi se celkově velice podobná dalšímu materiálu z dílny Shapeways, a to Frosted Ultra Detail (FUD). Oproti FUD však při 3D tisku využívá jinou technologii, a to DLP (Direct Light Projection), která je velice podobná SLA.

Světlo je v tomto případě vrháno na tekutou pryskyřici, zatímco platforma tlačí tištěný model nahoru na jednu vrstvu. Místo laseru se však k finálnímu kroku používá spektrum světla. Vzhledem k tomu, že 3D tisk probíhá rovnou po celých vrstvách, je tato technologie výrazně rychlejší, než všem dobře známé SLA.

Když je 3D vytištěný předmět hotový, již jej pouze snadno očistíme a „oživíme“ v UV boxu. DLP proces je obecně velice precizní a umožňuje tak za užití Black High Definition Acrylate tvořit až neuvěřitelné detaily.

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *