3D tisk video tutoriál: Jak přizpůsobit rozměry objektů?

Velikost je obecně považována za jeden z nejdůležitějších parametrů různých objektů, respektive jeden z nejsměrodatnějších, které rozhodují o koupi daného předmětu. A to neplatí jen u bot, triček či kabátů, ale i u průmyslového zboží. To, které bylo vyrobené za užití 3D tisku, přitom nevyjímaje. Důležitosti velikosti si je vědom i David Gewirtz, jehož video tutoriál, zaměřený na správné a profesionální přizpůsobení velikosti objektů, vám dnes představíme.

tutorial 1

Obrovské množství plánů pro 3D tisk nejrůznějších předmětů, propiskou začínaje a modely letadel konče, je soustřeďováno na internetové centrály, tzv. marketplaces, z nichž patrně nejpopulárnějším je námi již několikrát zmiňované Thingiverse. Z těchto uložišť je možné tyto plány zdarma, za menší či větší poplatek stáhnout a za pomoci vlastní 3D tiskárny si tak zvolený předmět vyrobit. Je ale opravdu nutné řídit se velikostí, pro které jsou plány navrženy? Následující návod vám ukáže, že přizpůsobit rozměry předmětům je velice jednoduché a navíc zábavné!

tutorial

Video tutoriál

Inspirací pro natočení video návodu se Davidu Gewirtzovi stala vlastní zkušenost; z internetu si totiž za 9 dolarů stáhl 3D plány horkovzdušné pistole, pro kterou navíc potřeboval vytisknout držák na kabel specifických rozměrů.

Jak na to?

Zvídavý kutil Gewirtz si nejprve na Thigiverse našel držák na kabel, který chtěl vytisknout. Po stažení souboru plány otevřel v Desktop slicing program od MakerBot. Několika jednoduchými kliky na směrové ikonky změnil pozici objektů na desce a následně změnil dimenze jednotlivých objektů tak, aby docílil svého cíle. Gewirtz zvolil čtyři rozdílné dimenze, a to 100%, 75%, 50% a 25%, ale samozřejmě, tato volba je pouze na vás a vašich konkrétních potřebách.

tutorial 3

Preview a jdeme na 3D tisk!

Když dokončil výše popsané úpravy, klikl na tlačítko „Preview“ nacházející se v pravém horním roku stránky. Když byl preview objektů na tiskové desce hotov, poslal jej do 3D tiskárny. Následný 3D tisk trval okolo 5 hodin čistého času, a to kvůli výšce tisknuté vrstvy materiálu, která činila 0,0106 mm.

Video

Kompletní video tutoriál, který přesně ukazuje, jak David Gewirtz při svých úpravách 3D tisknutého držáku na kabel k horkovzdušné pistoli postupoval, můžete zhlédnout níže:

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *