Nizozemští studenti použili 3D tisk k vytvoření unikátního jízdního kola

Pokud si myslíte, že vyobrazené jízdní kolo s poněkud netypickým designem rámu vytvořil sám Spiderman, jste na omylu. Za projektem totiž stojí skupina šikovných studentů z Nizozemí, kteří se během vývoje opřeli o podporu společnosti MX3D. A jak můžete vidět, výsledek stojí za to. Tímto vám představujeme Arc Bicycle, první jízdní kolo na světě, k jehož výrobě tvůrci použili pouze 3D tisk a svařování.

Arc_Bicycle_High_Res_1

Technologie WAAM

Použitý proces výroby, specifický právě pro společnost MX3D, je ve světě známý pod označením Wire and Arc Additive Manufacturing, zkráceně WAAM. Jeho hlavní podstata se ukrývá v užívání obrovských, robotických rukou s několika osami jako 3D tiskárny, což umožňuje tisk kovové a pryskyřičnaté materiály tisknout ve vzduchu, bez jakékoliv nutnosti podpory struktury.

Pro lepší obeznámení široké veřejnosti s fascinující technologií WAAM si představitelé MX3D pozvali vybraný studentský tým, aby na svém vědeckém projektu demonstrovali praktické využití jimi vyvinuté technologie.

Arc_Bicycle_High_Res_6

„3D tisk zaznamenal za poslední dekádu obrovský boom. V případě chtíče tisku velkých objektů však neustále vystupují na povrch problémy a limity 3D tisku velkých předmětů. Od WAAM si proto slibujeme, že se povede tento problém alespoň v několika částech omezit. Produkce středně velkých objektů z kovu by již neměla být problém,“ vysvětluje Harry Anderson, jeden z pětice studentů Delft University of Technology, kteří se na vývoji kola podíleli.

Jízdní kolo z 3D tiskárny

Jízdní kolo z 3D tiskárny vyrobené metodou WAAM váží 12 kilogramů, což je tedy zhruba stejně, jako běžné, ocelové kolo vyráběné standardními metodami. Jak sami tvůrci přiznávají, největší debaty uvnitř týmu vývojářů nastaly ohledně designu rámu: „Všichni studujeme v Nizozemí, proto již netřeba zdůrazňovat, proč jsme si jako projekt zvolili právě jízdní kolo, které je dnes a denně pomocníkem pro statisíce Nizozemců při jejich dopravě do škol či zaměstnání. Lámali jsme si však hlavu, jak navrhnout design rámu kola,“ říká Anderson.

Arc_Bicycle_High_Res_15

„Důležité bylo spojit líbivý vzhled s funkčností, kterou by jeho potenciální uživatelé při každé jízdě ocenili. A myslím, že se nám to povedlo, ačkoliv na první pohled může kolo na konzervativnější povahy působit až příliš futuristicky,“ doplňuje Harry Anderson.

Video 3D tisku

Pro lepší představivost, jak jízdní kolo z 3D tiskárny přišlo na svět, doporučujeme zhlédnout níže umístěné video, které skvěle celý proces výroby ilustruje.

Fotogalerie

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *