Převod 2D fotografie do modelu? 3D tisk opět boduje!

Vlastníte fotografii roztomilého domácího mazlíčka či milované osoby, a rádi byste ji převedli do podoby trojdimenzionálního modelu? Není nic jednoduššího, než nechat vyniknout 3D tisk a vytvořit si unikátní předměty, které dodají vašemu domovu tu správnou osobitost. Postup je přitom jednoduchý.

model1

Krok č. 1

Nejprve se budete muset obeznámit s vaším softwarem, respektive jeho příslušnými funkcemi – v programech CAD, jako například u MeshMixer, Blender nebo SketchUp se bude jednat o funkci Extrude Tool. Ta totiž vaší, již existující fotografii se dvěma rozměry dodá pro model nezbytnou třetí osu, která dotvoří geometrii nového 3D modelu.

Dalšími alternativu představuje online a navíc volně přístupný software Smoothie 3-D, který dokáže model vytvořit z pouhé jedné fotografie, kterou dokáže symetricky replikovat. Pro názornější představivost zhlédněte prosím video níže.

Naopak pokud disponujete více fotografiemi a chcete k vývoji vysněného modelu, za jehož původem bude stát 3D tisk, využít všechny z nich, nabízí se 3D software ZBrush, případně Sculptris. No a pokud si netroufáte ani na jeden, z výše popsaných způsobů, navštivte 3D designéra, kterých na trhu práce pomalu, ale jistě přibývá.

Triky na fotografování

Chcete si vytvořit 3D model2model, ovšem fotografie nutné pro jeho vznik nebyly doposud pořízeny? Pak pro Vás máme tip, který vám pomůže celý proces usnadnit a zároveň zprofesionalizovat výsledek.

Trik spočívá ve využití techniky fotogrammetrie, jejímž využitím zachytíte sérií snímků skupinu bodů. Laicky řečeno – zkrátka daný předmět či osobu, kterou chcete následně vymodelovat, nafotíte z velkého množství úhlů a poté všechny pořízené snímky nahrajete do speciálního programu, který vám vygeneruje soubor připravený k 3D tisku.

3D software pro každou příležitost

Pokud patříte mezi domácí kutily a fanatické příznivce 3D tisku, můžete k přípravě 3D tisknutelného souboru využít rovněž renomované a mezi 3D designéry oblíbené programy Photoscan, 123D Catch, Memento či Acute 3D. Zde záleží především na uživatelských znalostech a požadavcích každého jednotlivého designéra.

Materiál 3D tisku

Když už jednou obdržíte 3D soubor, je záhodno jej také za pomoci 3D tiskárny přetvořit na realitu. Aby vaše vynaložené úsilí nevešlo vniveč, doporučujeme 3D tisk v tomto případě soustředit na plno-barevný materiál. Jedině tak dosáhnete nejlepšího možného výsledku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *