3D tisk pomáhá: studenti navrhli invalidní vozík pro dvounohou kozu

Doposavad jsme vám přinesli dva příběhy o tom, jak 3D tisk pomáhá ve světě hendikepovaným zvířatům, a v obou případech se přitom jednalo o kočky. V tom prvním kreativci z dobročinné organizace Tiny Kittens Society pomohli zlepšit životní komfort kotěti Cassidy, které dostalo vozík z 3D tiskárny. Ve druhém případě pak 3D vytištěná ortéza zachránila kotě před amputací přední packy. Nyní invalidní vozík z 3D tiskárny, respektive jeho tvůrci, pomáhají zachránit dvounohou kozu.

goat3

Koza jménem Lilly

Tímto vám představuji kozu Lilly, která trpí vážným handicapem – má pouze dvě končetiny. To by jí za normálních okolností naprosto odstřihlo od běžného zvířecího života a s největší pravděpodobností by dříve nebo později byla utracena. Pozor, tento příběh má však diametrálně odlišný konec. A nutno podotknout, že neporovnatelně šťastnější konec.

goat2

Hendikep již od narození

Lilly se s vadou, respektive absencí pravé přední a zadní nohy již narodila. Posledních několik měsíců od jejího narození se o ní přitom starali členové organizace Angels of Assisi ve Virginii, kteří zároveň v jednom ze svých facebookových příspěvků zmínili řešení, které nabízelo na míru vyrobené invalidní křeslo. Když si příspěvek přečetl Caitlin Hartman, učitel na , měl okamžitě jasno: 3D tisk, on sám a jeho zapálení studenti ze střední školy zde mohou pomoci. A proto taky pomohou!

goat6

V projektu bylo nutné zkombinovat vrcholové znalosti STEM a špičkové schopnosti práce v týmu. Jeden z Hartmanových studentů a zároveň vedoucí projektu Christian Robertson, řekl k jeho skupinou vyvíjenému vozíku z 3D tiskárny tolik:

„Bylo nezbytné mechanické části s oběma stranami nohou. Technicky vzato jsme navrhli něco, co se svou funkcí velice podobá automobilovým tlumičům. Lilly se zatím nemůže nikam posunout, dokud ji někdo nechytí a nepřenese. S invalidním vozíkem, který pro ni připravujeme, bude ale sama moci operovat v prostoru.“

Postup výroby

První bylo nezbytné vytvořit prototyp invalidního vozíku. Poté studenti důkladně scanovali tělo kozy Lilly – a to doslova od hlavy až k patě, z každého úhlu. Počítačový program z tohoto scanu následně vygeneroval živé míry kozy, podle kterých se křeslo muselo upravit. K tomu studenti, dle vybavení školní laboratoře, využili 3D tiskárnu 3D Platform (bývalou 3DP Unlimited).

goat4

Nevíme, jak vy, ale my už nedočkavě vyhlížíme finální obrázky hotového invalidního vozíku, se kterým vám zároveň přineseme technické parametry; materiál, dobu 3D tisku či sílu jednotlivých vrstev.

Každopádně je téměř jisté, že kozu Lilly potká v tom všem neštěstí i to štěstí.

Fotogalerie:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *