Akustická kytara z 3D tiskárny: realita nebo utopie?

Limity a dosavadní hranice se mají stále překonávat, doposud nevyzkoušené musí být zrealizováno. Přesně tak by se dalo charakterizovat počínání tvůrčího talentu Hanse Foucha. Mladý Afričan se na internetu proslavil zejména 3D vytištěným, plně funkčním vysavačem, a již tehdy bylo navíc jasné, že se stoprocentně nejedná o jeho poslední počin geniálního charakteru. Skutečnost na sebe nenechala dlouho čekat a Hans Foucha se do podvědomí veřejnosti zapisuje znovu – tentokrát díky unikátní akustické kytaře z 3D tiskárny.

kytara

Doposud se na scéně objevovaly v oblasti kytar spíše spontánní výstřelky v podobě elektrických kytar, které kombinovaly kreativitu návrhu s reálnou funkčností, ovšem akustickým kytarám se z pohledu designérů tolik prostoru nedokázalo. Až do doby, co se nápad projektu akustické kytary z 3D tiskárny zrodil v hlavě Afričana Foucha.

Pomohla vlastní 3D tiskárna

Ten se společně se spolupracovníky z jeho společnosti Fouche 3D Printing pokusil o věrohodnou kopii dřevěné, mezi hudebníky proslulé kytary Yamaha – a to za použití technologie alternativní výroby. K finálnímu procesu navíc specialisté z Fouche 3D Printing použili unikátní 3D tiskárnu Cheetah 2, kterou sami nedávno zhotovili.

kytara3

Těžší než originál, přesto geniální

3D vytištěná kytara váží 3,5 kg, což je váha o 1300 g větší, než v případě originálu, který váží 2,2 kg. Navzdory tomu však tým Fouche 3D Printing pod vedením Hanse Foucha odvedl skvělý kus práce, za níž stojí velice zdařilá kopie.

Dutá komora, zprostředkovávající rezonanci ze strun, byla vytištěna ve dvou vrstvách o tloušťce 3,3 mm – dohromady jsou tedy stěny silné 6,6 mm. K 3D tisku byl autory projektu plně využit odolný a silný typ materiálu ABS.

kytara2

Ačkoliv se jedná pouze o prototyp, 3D tiskárna hraje vskutku krásně a libozvučně, stejně jako její „normální“ kolegyně ze dřeva, vyrobené tradiční metodou. To ostatně potvrzuje i povedené video:

3D tisk a hudba? Spojení pokračuje

Podle hlavního iniciátora projektu, Hanse Foucha, se však nejedná o výstřel do tmy. Firma již nyní dle jeho slov pracuje na designu druhého prototypu, který by měl odstraňovat nedostatky toho prvního: „Dojde ke změně designu zvukové komory a zesílení některých částí – zejména krku kytary,“ říká Fouch.

Doba jde dopředu, 3D tisk sílí a hudba nesmí v žádném případě zůstat pozadu!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *