Badatelé z Kalifornské univerzity vytiskli 3D vesmír!

„Nic není tak velké, abychom to nemohli vyrobit za užití 3D tiskárny,“ řekli si badatelé z University of California a vyrobili 3D vesmír! Zdá se vám to jako pitomost? Logicky. Ovšem věrohodný, samozřejmě zmenšený model 3D vesmíru už zní reálněji, ne?

3dvesmir1

Jedním z klíčových mužů, kteří za projektem stojí, je výzkumný asistent Miguel Aragón Calvo z katedry Fyziky a Astronomie na University of California, který se dlouhodobě ve své vědecké činnosti zabývá studiem vesmírem, galaxií a klíčem jejich uspořádání „na obloze“. Logicky, takto specializovaný vědní obor pokládá i sebevětším odborníkům denně nelehké otázky:

„Pozorujeme galaxie, jak formují hvězdy, mnoho hvězd. Ale najednou dojde k jevu, po kterém tento proces končí a hvězdy se již neformují. Odpověď, proč se tomu děje, se hledá jen obtížně. Jednotlivé galaxie totiž nejsou izolované objekty, ale naopak jsou vzájemně propojené skrze vlákna plynu a látek. Jak nejjednodušeji a zároveň nejlépe tyto struktury převést pro lepší představivost do reálného předmětu, aby byly tyto poměrně složité přírodní zákonitosti vysvětlitelné i pro laickou veřejnost? 3D tisk nám poskytl řešení,“ říká Miguel Aragón Calvo.

3dvesmirNadějný vědec struktury vesmíru a galaxií dlouho pozoroval na svých počítačových 2D simulacích, které v současné době převádí díky technologii alternativní výroby do 3D podoby: „3D model mi dává možnost vidět struktury a všechny vazby v souvislosti,“ říká.

Dodává také, že kromě vědeckého účelu si od 3D modelu slibuje pozvednutí zájmu veřejnosti o tuto problematiku: „No řekněte sami, kdy jste naposledy drželi v ruce a obdivovali krásy Mléčné dráhy? Krásy i tajemné aspekty vesmíru lze snadno pozorovat i z pohodlí naší planety Země. Stačí jen chtít.“

Kromě barvitých obrázků ve fotogalerii nezapomeňte shlédnout i povedené demonstrativní video.

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *