Modely z 3D tiskárny pomáhají při odstraňování nádorů

3D tisk a zdravotnictví. Nikoliv utopie, ale realita. Jedním z příkladů je činnost francouzské nemocnice University Hospital (CHU) de Bordeaux, jejíž doktoři začali používat modely nádorů z 3D tiskárny k tomu, aby zlepšili metodu odstraňování nádorů. To by se mělo i díky technologii alternativní výroby stát citlivější, a pro pacienty méně nepříjemné.

kid1

Nádory z 3D tiskárny a jejich funkce

Modely nádorů plní v zásadě tři funkce. Připravují chirurgy na specifické operace, trénují je a zároveň slouží k lepší komunikaci mezi lékaři a pacienty, kteří se o své následující operaci chtějí dozvědět co nejvíce.

strata

Nemocnice používá k 3D tisku propracované zařízení Stratatys Objet500 Connex3. O významu zapojení 3D tiskárny do činnosti své a svých kolegů hovoří i Dr. Jean Christophe Bernhard, přední lékař nemocnice:

„3D vytisknutý model pomáhá operující lékaře lépe představit na situaci, která nastane během operace. Díky tomu, že 3D tiskárna od společnosti Stratatys, kterou používáme, umožňuje mnoha barevný tisk, je snadné přehledně rozlišit jednotlivé cévy a tepny, a podává tak realistický obrázek toho, co během operace dotyčný lékařský tým uvidí,“ říká Dr. Jean Christophe Bernhard.

Stejný odborník dokid2dává, že 3D tisk je v tomto revolučním posunem vpřed: „Přínos pro naší práci je oproti 2D scanu opravdu o hodně vyšší.“

Neméně významný je 3D vytištěný model nádoru i pro samotné pacienty. Dle doktora Bernharda stouplo s modely jejich porozumění průběhu operace až o 50 procent.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *