Ortéza z 3D tiskárny zachránila kotě před amputací

O tom, že 3D tisk zachraňuje nešťastné osudy zvířat po celém světě, jste se mohli nedávno přesvědčit, když jsme uveřejnili článek o dvounohém koťátku, které zachránil invalidní vozík z 3D tiskárny. Podobně neblahý osud čekal i na skotské kotě, které srazilo auto, a hrozila mu amputace přední nohy. I zde však zafungovala lidská vynalézavost a široké možnosti technologie alternativní výroby.

bioniccat2

Kotě Sprocket v životě zažilo několik nepříjemných okamžiků, které by pravděpodobně nepřekonalo bez lásky a péči oddaného majitele. Skotský student Fergus Fullarton Pegg byl svědkem nehody, během které auto srazilo méně než jeden rok staré kotě. To si v důsledku havárie vážně poranilo packu a reálně se nad ním snášela hrozba amputace levé přední končetiny.

Pegg však ani chvilku nezahálel a rozhodl se využít inovativních výzkumů, svého talentu a 3D tiskárny k tomu, aby pro svého mazlíčka vyrobil 3D vytisknutou ortézu. Doufal, že ortéza Sprocketovi umožní alespoň částečný pohyb, na který byl v prvních měsících svého života zvyklý, a zároveň tím kotě ušetří nepříjemné amputace, která by jej de facto úplně vyřadila z kočičího života plného dobrodružství.

formlbs1

3D tisk se povedl, kotě chodí!

Kočičí mládě Sprocket mělo štěstí. Páníček Fergus Fullarton Pegg si 3D tisk pořádně promyslel a výsledek splnil účel. 3D vytisknutá ortéza výrazným způsobem snižuje tlak na končetinu. K samotné produkci autor využil 3D tiskárnu Formlabs 3D printer. Nad správností realizace projektu přitom dohlížel místní veterinář, který byl Peggovi po celou dobu vývoje plně k dispozici.

Čas ukáže

Budoucnost Sprocketa však stále visí ve hvězdách. Dále mu hrozí riziko amputace packy. Je nyní však výrazně nižší, a všichni okolo kotěte doufají, že 3D vytisknutá ortéza dokáže tuto možnost časem nadobro vyřadit.

bowl

Pokud by se potvrdila horší varianta a kotě přece jenom o přední končetinu přišlo, přijde na řadu 3D vytisknutá protéza. Ano, hádáte správně. Vzorový majitel kotěte Fergus Fullarton Pegg je připraven i na tuto možnost a již nyní vlastní hotový design takové protézy.

Jistě nejen on však doufá, že ji nebude muset použít.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *