Test: Jak si vedou 3D vytištěné náboje do brokovnice?

Ačkoliv se technologie 3D tisku v posledních letech a zejména měsících těší velkému přílivu pozitivní pozornosti, najdou se i oblasti, které budí u většiny lidí kontroverzi. Jedním je tisk zbraní a nábojů.

3D tiskárna jako zbrojovka?

S faktem, že 3D tiskárnu si dnes může dovolit i příslušník nižší střední třídy obyvatelstva, se pojí riziko domácí výroby zbraní, jejichž množství by se v případě zneužití mohlo v budoucnu vymknout kontrole. Se zbraněmi se neodlučitelně pojí náboje, které by měly být za pomoci 3D tisku poměrně snadno vyrobitelným zbožím. Jak moc ale budou účinné?

3Dnaboje1

3D vytištěné náboje do brokovnice

Na tuto otázku se pokusili alespoň částečně odpovědět Jeff a Tim z komunity Taofledermaus. Vytvořili návrh mini-šípů pro brokovnici a takto vyrobené náboje se rozhodli ihned otestovat. Test si můžete prohlédnout níže pod článkem na přiloženém videu. Konečný verdikt testu? Mini-šípy vytisknuté z 3D tiskárny překvapily a byly velice účinné.

3Dnaboje2

Rychlá, účinná střelba

Při výrobě mini-šípů, kterých bylo vyrobené velice omezené množství – pouze pro účely tohoto experimentu, byl největší důraz kladen na aerodynamiku a co nejefektivnější využití energie po čas „letu“ náboje. Jako hlavní materiál šipek se tvůrci rozhodli použít mosaz, která je zároveň podporována plastickou základnou pro lepší stabilitu. Kromě nábojů musel být vytištěn i speciální 3D zásobník.

Pro první 2 střely pokusu byl jako cíl vytyčen gelový blok vyztužený dřevěným soklem, vzdálený 15 yardů od místa postavení střelce, což odpovídá vzdálenosti zhruba 13,5 metru. Z této vzdálenosti směřovaly na „terč“. Jak můžete vidět ve zmíněném videu, v obou případech došlo ke zchození a prostřelení gelové hmoty i dřeva.

Na poslední střelu byl cíl přesunut do vzdálenosti 30 yardů (cca 27 metrů). I na tuto vzdálenost však došlo k prostřelení terčového objektu. To tak barvitě ilustruje účinnost těchto nábojů. S ohledem na to zbývá jen doufat, že se podobné náboje nedostanou do špatných rukou.

3Dnaboje3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *