PLEN2: První verze open source robota z 3D tiskárny!

Natsuo Akazawa, zakladatel a zároveň CEO PLEN2 Projektu poskytl detailní informace o novém robotu PLEN2.

První prototyp PLEN 2 je schopen přenášet malé předměty, tancovat nebo například hrát fotbalovou hru na Vašem stolním počítači, přičemž při všech těchto aktivitách je robot plně podřízen vašemu smartfounu nebo počítači, ze kterého jej ovládáte. To můžete činit ale i dalšími způsoby: řízenými pohyby, výrazy v obličeji a dokonce i mozkovými vlnami, na které PLEN2 taktéž reaguje.

K tomu, abyste si doma mohli podobného, i když o trochu méně sofistikovaného, maličkého společníka sestavit, byste za normálních okolností potřebovali několik řídících desek, servomotorů a nespočet dalších součástek. Nemluvě o technických znalostech.

V 7,87 palce (cca 20 centimetrů) vysokém robotu je umístěno 18 pohyblivých kloubů, díky kterým je PLEN2 velice obratný. Již brzy budete mít možnost, bez odborných technických znalostí a speciálního nářadí možnost podobného robota vytvořit sami, za použití šroubováku: „Náš cíl je tímto robotem otevřít a podpořit vztahy mezi lidmi a pokročilými technologiemi skrze 3D tisk,“ řekl Akazawa a zároveň s úsměvem dodal: „Nevěříme v to, že by roboti měli nahradit lidi. Ale měli by doplňovat naše schopnosti. Jsme striktně přesvědčeni, že technologie mohou obohatit naprosto každého.“

3d-model-plen-02

3d tisk robota Plen2.0

Projekt bude lidem poskytovat 3D data nezbytná k vytvoření hlavních komponent za použití 3D tiskárny. Projekt bude navíc kompatibilní s platformou Arduino, díky které si zdatnější programátoři budou moci svého robota libovolně upravit nebo obohatit o další funkce. Akazawa zároveň poznamenal, že veškerý vývoj záleží také na finanční stránce věci: „Jsme velice malý tým. Potřebujeme vaši pomoc k sestavení PLEN2, rozšíření po světě a rozvíjení naší komunity.“

CEO projektu dle svého tvrzení pracuje na vzdělávání lidí o problematice robotů více než 10 let. Před 4 lety poté založit oddělení Robotů na technické vysoké škole v Japonsku. Pravidelně navíc jednou měsíčně pořádá tematické workshopy, jelikož věří, že porozumění robotům pomůže k jejich využití v budoucnu.

Vývojové práce na projektu PLEN2 započali minulý rok v únoru, přičemž již o měsíc později byl hotov mechanický vzhled a prototyp řídící desky. První sady budou k dispozici za částku $1,099. První podpůrci projektu mohou montážní sadu obsahující veškeré nezbytné příslušenství získat za zvýhodněnou cenu $699. Pokud plánované propagační kampaně splní svůj cíl, budou první kusy k zakoupení v listopadu roku 2015. Na tomto odkazu (https://www.kickstarter.com/projects/2107823129/plen2-the-worlds-first-printable-open-source-human?ref=video) můžete zhlédnout promo video, ve kterém hraje hlavní roli již sestrojený prototyp brzy sériově vyráběného robota PLEN2.
Robota si můžete vytisknout i na stránkách Trideru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *