Smoothie 3D zadarmo vytváří otexturovaný 3D model z fotografií online

Když přijde na 3D modelování, jsou tací, co se mu věnují už desetiletí a tací, co do něj byli teprve nedávno zasvěceni díky nárůstu zájmu o 3D tisk. Naštěstí není nedostatek vývojářů, kterým se daří dělat 3D modelování jednodušším jak pro začátečníky tak pro profesionály.

Jednou z největších výzev pro vývojáře však zatím bylo vytvořit software, levný a přístupný, který by dovedl přečíst informaci ve fotografii a použít ji na vytvoření 3D modelu, vytisknutelného barevně na 3D tiskárně.

Zdá se však, že se to vývojářům z Smoothie 3D podařilo.

Smoothie-3D-vazaModelovací aplikace Smoothie 3D, která je 100% zadarmo a online, je extrémně jednoduchá na použití. Využívá existující data ve fotografii, kde uživatel obkreslí objekt ze kterého chce vytvořit 3D model, čímž ho oddělí od pozadí. Díky tomuto intuitivnímu přístupu uživatel jen obtahuje obrázek, namísto zadávání komplikovaných povelů často viděných v 3D CAD aplikacích.

Pro použití softwaru uživatel jednoduše nahraje fotografii, ze které chce vytvořit 3D model. Jakmile je fotografie uložena, uživatel jen obkreslí jednotlivé prvky fotografie – jako na příkladu veverky níže – a nastaví požadovanou tloušťku prvků. Jakmile byly jednotlivé prvky vytvořeny, uživatel může modelem otáčet a doladit detaily – ztenčit prvky, uhladit je, aby se lépe podobaly reálnému fyzickému objektu. Aplikace dovede inteligentně rozeznat, co jak otexturovat, takže barvy z původní fotografie odpovídají hotovému 3D modelu.

Jakmile je model z fotografie vytvořen, uživatel ho může dále upravovat pomocí vestavěných nástrojů, od vytlačení, natočení a textu po symmetry management a subdivision surfacing, pro vyhlazení modelu.

Nakonec může uživatel exportovat hotový model do STL, OBJ nebo VRML formátů které můžou být okamžitě vytisknuty na 3D tiskárně, nebo nahrány na sdílecí portály jako Shapeways, Thingiverse a i.materialise. Navíc, Smoothie 3D umí importovat existující STL nebo OBJ soubory v případě, že uživatel chce upravit už hotový model.

Aplikace sice není schopna produkovat komplexní 3D objekty pro product design nebo komplikovanější využití, je ale perfektním příkladem programu, který pomáhá překonat propast pro začínající uživatele, kteří právě začali svoji cestu do světa 3D tisku.

Můžete to vyzkoušet sami, díky Smoothie 3D.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *